Przedmoście Maciejowickie 2012

 alt

Galeria nr 1
Galeria nr 2
Galeria nr 3

 

 

Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Starostwo Powiatowe w Kozienicach

Gmina Kozienice

Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka

zapraszają na rekonstrukcję historyczną

PRZEDMOŚCIE MACIEJOWICKIE 2012

4 maja - Kozienice, Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice

17.00 - Prelekcja historyczna

  • mgr Piotr Bieliński (autor monografii 43, 44 i 45 pułków piechoty z 13 DP) -Rozkaz Przejść Wisłę! Północne Zgrupowanie Armii "Prusy" na ziemi radomskiej w dniach 7-12 września 1939 r.?
  • mgr Mikołaj Żebrowski (Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium") "Co pozostało z tamtych dni" Współczesne ślady września 1939 roku na Mazowszu - specyfika zagadnienia?

6 maja - Ryczywół/błonia nad Radomką

13.00 - Złożenie wiązanek kwiatów przy mogile żołnierskiej na cmentarzu w Ryczywole

13.30 - Pokazy kawaleryjskie w wykonaniu 22 Pułku Ułanów Podkarpackich

 

14.00 - PRZEDMOŚCIE MACIEJOWICKIE

Imprezy towarzyszące: wojskowa grochówka z żołnierskiego kotła, stoiska z publikacjami historycznymi i regionalnymi, wystawy statyczne rekonstruktorów.

 

PATRONAT HONOROWY

Czesław Czechyra - Poseł na Sejm RP

Gen. bryg. Jerzy Matusik - Zastępca Szefa Biura Ochrony Rządu

Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego

Janusz Stąpór - Starosta Powiatu Kozienickiego

Tomasz Śmietanka - Burmistrz Gminy Kozienice

 

PATRONAT MEDIALNY

TVP WARSZAWA, BYŁO NIE MINĘŁO, TV NASZ POWIAT, KRONIKA KOZIENICKA, PR I POLSKIEGO RADIA, RADIO REKORD, ECHO DNIA, ZIEMIA RADOMSKA, TYGODNIK OKO, BIULETYN INFORMACYJNY NASZ POWIAT

 ORGANIZATORZY I PARTNERZY:

Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych, Województwo Mazowieckie, Powiat Kozienicki, Gmina Kozienice, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka w Kozienicach, Biuro Ochrony Rządu, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice, Fundusz  Inicjatyw Obywatelskich, Projekt ?POWIAT KOZIENICKI STOLICA KULTURY MAZOWSZA 2012?, Nadleśnictwo Kozienice, PTUH Ośka, Galeria Smaku.

 Przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu "Każdy dzień jest podróżą przez historię" dofinansowane przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i Gminę Kozienice. Współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Powiatu Kozienickiego w ramach projektu "Powiat Kozienicki Stolica Kultury Mazowsza 2012"

  "Przedmoście Maciejowickie 2012" czyli zmagania Wojska Polskiego z Wehrmachtem w dniach 8-9 września 1939 r. o strategiczny most wojskowy rozciągnięty na Wiśle między Świerżami Górnymi a okolicami Maciejowic. Będzie to już piąte widowisko historyczne nawiązujące do wydarzeń z września 1939 r. w Ryczywole.

Śmiałym zamierzeniem organizatorów tegorocznej rekonstrukcji jest zaprezentowanie dynamicznego widowiska jakiego jeszcze widzowie nie mieli okazji oglądać. Oprócz ponad 150 rekonstruktorów i aktorów w historycznym umundurowaniu, na polu walki zobaczyć będzie można bogatą scenografię, spektakularną pirotechnikę, liczne pojazdy historyczne i ich repliki. Smaczkiem rekonstrukcji będzie udział jedynej na świecie repliki polskiego czołgu 7TP, który w składzie 1 Batalionu Czołgów Lekkich walczył w regionie m.in. o Głowaczów, w okolicach Ryczywołu i przeprawy mostowej w Świerżach. Dodatkowo przewidziano - dotąd nie pokazywaną na rekonstrukcjach w Polsce - efektowną podniebną walkę samolotów. Będzie to wspaniała lekcja historii dla wszystkich zgromadzonych widzów.

Link do ulotki.