Koło szachowe

    pod kierunkiem p. Henryka Motyki
       
wtorek i czwartek 1730- 1830

Jeśli sam jeszcze nie grasz w szachy, jeśli nie widziałeś jeszcze Turnieju Szachowego, to na pewno wiele o tej grze słyszałeś. Na pewno ktoś z Twojej rodziny, przyjaciół lub znajomych oddaje się jej z zamiłowaniem, spędzając długie godziny w zamyśleniu nad szachownicą, przedkładając szachy nad wiele innych rozrywek.

Nie ma więc drugiej tak pasjonującej rozrywki łączącej wartości społeczne z wiedzą, strategią i etyką. Nieprzebrane możliwości kombinacji szachowych sprawiają, że pomimo tylowiekowej praktyki w rozgrywkach towarzyskich i oficjalnych, mimo dokładnych badań teoretycznych prowadzonych w wielu krajach, szachy ciągle kryją dużo tajemnic i niespodzianek. W każdej rozgrywanej partii stajemy wobec nowych, nieznanych problemów i własną wiedzą i pomysłowością musimy szukać najlepszych rozwiązań, najdogodniejszych dróg i najpiękniejszych kombinacji.

 Dodajmy jeszcze, że szachy zaspakajają jednocześnie instynkt współzawodnictwa i szlachetnej walki, wieńczony triumfem zwycięstwa - instynkt tak wrodzony naturze ludzkiej. 

"Każdy z was nosi w tornistrze buławę marszałka" - mówił Napoleon do swoich żołnierzy. ... Każdy więc z Was, zawłaszcza Droga Młodzieży i Dzieci, może sięgnąć kiedyś po laur szachowego mistrza świata.