Dotknij Teatru

W ramach "Warsztacików teatralnych" funkcjonowały dwie grupy. Grupa składająca się z dzieci starszych (z nauczania wczesnoszkolnego) liczyła 12 dzieci, zaś drugą grupę młodszą stanowiły dzieci z oddziałów przedszkolnych w liczbie 10 osób. Zajęcia rozpoczęły się we wrześniu, odbywały się raz w tygodniu po 1,5 godziny, a zakończyły premierą teatralną 25 czerwca.

 

 

Celem pierwszych spotkań było poznanie oczekiwań i możliwości uczestników oraz integracja grupy poprzez gry i zabawy z wykorzystaniem swobodnej ekspresji dziecka, tworzenia scenek dramowych i "wchodzenia w rolę" itp. Następnie, poprzez odpowiednie ćwiczenia oddechowe, doskonalono umiejętność prawidłowego oddychania w trakcie mówienia i recytacji. Ćwiczono też poprawę artykulacji głosek i dykcji.

 

Zajęcia polegały na zaznajomieniu dzieci z podstawowymi pojęciami związanymi z teatrem, przygotowaniu aktorów do przedstawień.

 

Podczas warsztatów dzieci nauczyły się, że ogromne znaczenie w teatrze ma ruch oraz gesty. Odkryły, że dużą wartością jest przebywanie w grupie - podczas zajęć wzajemnie sobie pomagały, podsuwały rozwiązania gry aktorskiej.

 

Dzieci wzięły udział w wycieczce do Warszawy do Teatru Lalka. Obejrzały przedstawienie teatralne pt. "Jaś i Małgosia", a następnie wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez aktora tamtejszego Teatru. Mali aktorzy zapoznali się z różnymi rodzajami lalek - kukiełkami, marionetkami, pacynkami, jawajkami. Mieli okazję obejrzeć pomieszczenia Teatru (garderobę, miejsca gdzie tworzy się elementy scenografii, kostiumów). Dzieci w trakcie zajęć projektowały stroje do przedstawień teatralnych, które zostały uszyte przez pracownika "Ogrodu Jordanowskiego".

 

Efektem wielomiesięcznych prac jest wystawienie dwóch przedstawień teatralnych dla rodziców i zaproszonych przez dzieci gości pt."Łabędzie" i "Alicja w krainie władzy".

 

Dzięki tym spotkaniom świeży adepci aktorstwa pożytecznie spędzili swój wolny czas ucząc się i bawiąc. Publiczne wystąpienie w ramach "Dotknij Teatru" sprawiły, że dzieci nabyły poczucia własnej wartości, przezwyciężyły nieśmiałość, wyzbyły się kompleksów i zahamowań.