Godzinki dla Rodzinki 2015

2015.04.11AngielskiZRodzicami-0056W ramach projektu "Godzinki dla Rodzinki" w Ognisku Pracy Pozaszkolnej "Ogród Jordanowski" w Kozienicach zostały przeprowadzone sobotnie spotkania integracyjne z uczestnikami poszczególnych kół zainteresowań oraz ich rodzicami. Podczas spotkań dzieci i młodzież mogli zaprezentować nabyte umiejętności, a rodzice mieli możliwość poznania charakteru danych zajęć oraz metod i form pracy. Spotkania były również świetną okazją do wymiany informacji i spostrzeżeń.

 


11.04.2015 r. i 18.04.2015 r. miały miejsce zajęcia otwarte połączone z warsztatami językowymi dla rodziców dzieci z koła zainteresowań "Angielski śpiewająco", prowadzonego przez panią Małgorzatę Cieślak. Zajęcia odbywały się oddzielnie dla poszczególnych grup zaawansowania. Rodzice nie tylko obserwowali przebieg zajęć, poznając metody pracy dydaktycznej i treści nauczania, ale przede wszystkim aktywnie w nich uczestniczyli, bawiąc się razem z dziećmi i obserwując ich zachowanie podczas odpowiedzi, pląsów, piosenek i zabaw ruchowych. Pod koniec każdego spotkania miała miejsce wymiana zdań dotycząca zagadnień związanych z programem nauczania oraz specyficznych sytuacji związanych z konkretnymi dziećmi.

 


18.04.2015 r. zorganizowane zostały warsztaty manualne dla uczestników kół zainteresowań prowadzonych przez panią Monikę Kujawiak, czyli: warsztatów plastycznych, rękodzieła, sztuki dekoracji, budowy i animacji lalki teatralnej oraz ceramiki artystycznej. Dzieci wraz z rodzicami nabyli wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie własnoręcznie wykonanych różnorodnych prac plastycznych. Na stanowiskach poszczególnych kół zainteresowań wykonywano inną pracę: maskotkę Furby, kukiełki z drewnianych łyżek, filcowe pacynki na palec, naczynia z kolorowej masy solnej, kwiaty z bibuły i lawendowe serduszka. Ozdabiano również przedmioty techniką decoupage oraz wykonano wspólną pracę za pomocą kredek akwarelowych. W trakcie zajęć uczestnicy mieli do dyspozycji wiele materiałów zdobniczych. Wszyscy uczestnicy warsztatów byli bardzo zaangażowani w proces twórczy. Rodzice chętnie pomagali dzieciom, a niektórzy wykonali również własne prace. Każdy z uczestników mógł zabrać do domu wykonane przez siebie małe dzieła sztuki.


25.04.2015 r. odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców dzieci uczęszczających na rytmikę. Spotkanie poprowadziła pani Małgorzata Winiarska. Rodzice, aktywnie uczestnicząc w zajęciach i bawiąc się razem z dziećmi, poznawali kolejne części przebiegu zajęć począwszy od powitania i rozgrzewki, poprzez różnorodne zabawy muzyczne, a skończywszy na pożegnaniu. Poznali formy i metody pracy dydaktycznej. Obserwowali zaangażowanie dzieci podczas pląsów, piosenek i zabaw muzycznych z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych. Rodzice, podpatrując dzieci, uczyli się takich pląsów jak: "Zorro", "Chusteczka rock and roll", "Jam jest żabka", "Pieski małe dwa" i "Plastikowa biedronka". Podczas występu dzieci zaprezentowały przed publicznością swoje umiejętności wokalne, wykonując piosenkę pt. "Powitalny koncert" z układem choreograficznym. Nie zabrakło cennej wymiany zdań między prowadzącą a rodzicami.

 


Tego samego dnia, w ramach spotkań z rodzicami, odbyły się również występy dziewcząt uczęszczających na zajęcia "Cheerleaders - taniec sportowy". Spotkanie rozpoczęła pani Urszula Strzelczyk, dyrektor OPP "OJ", która powitała wszystkie cheerleaderki oraz licznie zgromadzonych rodziców i rodzeństwo. Następnie podziękowała i złożyła gratulacje pani Annie Rzeszotek, której podopieczne zwyciężyły aż w trzech kategoriach podczas tegorocznego "Zlotu Cheerleaders". Po części oficjalnej rozpoczęły się występy wszystkich grup wiekowych. Każda z sześciu formacji zaprezentowała oryginalne stroje oraz wyjątkowy układ taneczny. Wystąpił również jeden duet. Prowadząca imprezę, pani Dorota Ziarkowska, poszczególne występy poprzedzała krótką prezentacją dokonań każdego zespołu. Spotkanie zakończono sesją zdjęciową wszystkich formacji.


Po występach tanecznych odbył się kameralny koncert uczestników zajęć "Zabawy z gitarą". Podczas występu młodzi gitarzyści zaśpiewali z własnym akompaniamentem wiele znanych piosenek dziecięcych, żeglarskich, ludowych, ballad rockowych i przebojów popowych. Występy poszczególnych zespołów przebiegały w ciepłej, przyjaznej atmosferze pod czujnym okiem pani Małgorzaty Winiarskiej, która przedstawiała rodzicom dokonania kolejnych grup oraz wspierała swoich podopiecznych przygrywając i włączając się do wspólnego śpiewu.

 

M.C.