Półkolonie 2015

2015.07Lato_Turnus1-0464W terminach od 6 do 17 lipca i od 20 do 31 lipca 2015 r. odbywały się półkolonie w Ognisku Pracy Pozaszkolnej "Ogród Jordanowski" w Kozienicach. Uczestniczyło w nich blisko 160 dzieci. Które na początku każdego turnusu zostały podzielone na trzy grupy wiekowe. Tym razem wakacyjne zajęcia związane były z tematyką piracką. Na początku turnusu uczestnicy półkolonii zostali pasowani na majtków pokładowych i wykonując zadania pod czujnym okiem opiekunów - "bosmanów", zdobywali kolejne sprawności, aby zasłużyć na miano prawdziwych piratów.

 

W każdej grupie podopieczni opracowali "Kodeks piracki" i stworzyli wystrój swojej sali - "kajuty" z barwnych morskich dekoracji, takich jak m.in.: bandery z nazwą załogi, łodzi z żaglami z dłoni, makiety statków pirackich, girlandy ławicy ryb, portretów piratów na dużym i małym formacie. Przygotowali także wiele elementów pirackiego stroju i ekwipunku np.: specjalne czapki, naszywki, przepaski na oko, miecze i lunety. Każda załoga nauczyła się własnej piosenki żeglarskiej i poznała wiele szant. Nie mogło się obyć bez wyprawy na poszukiwanie skarbów. Po wykonaniu licznych zadań w terenie, rozszyfrowaniu łamigłówek i map odnaleziono ukryty skarb - torby, które następnie ozdobiono w pirackie barwy. Mali majtkowie uczestniczyli w grach plenerowych związanych z poznawaniem architektury i przyrody naszego miasta oraz poszukiwaniem pamiątkowych butonów z logo akcji ?Lato w Centrum Miasta 2015". Uczestniczyli w podchodach, zabawach z mapą i różnorodnych zajęciach sportowych i rekreacyjnych m.in. na pływalni Delfin w Kozienicach. Przygotowywali także specjalne pirackie wypieki.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się występy krakowskich aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych Scenografii i Reżyserii "ART-RE". W sali widowiskowo-sportowej "Ogrodu Jordanowskiego" wystawiono spektakle pt. "Skarbnikowe dary" i "Legenda o Smoku Wawelskim", w których uczestnicy półkolonii brali aktywny udział, a niektórzy z nich mogli spróbować swoich sił na scenie.

Podczas każdego turnusu odbyły się trzy wycieczki: do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, do Kina Helios w Radomiu i do Muzeum Wsi Radomskiej. Ta ostatnia połączona była z warsztatami, podczas których każdy mógł samodzielnie wykonać własną maskotkę. Okazją do poznawania nowych miejsc były również posiłki, które w wybrane dni odbywały się w restauracjach "Adria", "Arbaka" oraz w bistrze "Wiem" na terenie Centrum Nauki Kopernik.

Ostatniego dnia turnusu miał miejsce uroczysty chrzest półkolonijny na terenie Ośrodka Rekreacji i Turystyki KCRiS, podczas którego majtkowie, po przejściu kolejnych prób zwinności, odwagi i wiedzy, zostali pasowani na prawdziwych piratów.