Zima w sercu miasta 2018

2018.01.18wycieczka_Baltow_PB-0194W terminie od 15 do 27 stycznia 2018 r. w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski” w Kozienicach zorganizowano akcję: „Zima w sercu miasta 2018” pod hasłem: „I tu, i tam… OJ, fajne ferie mam…” Dla dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy Kozienice przygotowano bezpłatne zajęcia i zabawy, które odbywały się w sali widowiskowo-sportowej od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:00 do 15:00. Zajęcia twórcze oraz rekreacyjno-sportowe zostały zaplanowane tak, aby stworzyć możliwość ciekawego i bezpiecznego spędzenia czasu wolnego dzieciom w wieku szkolnym.
W ramach zajęć plastycznych zorganizowano m.in.:
tworzenie pojemników na kredki w kształcie pingwinów, tworzenie masek zwierząt i bohaterów bajkowych, robótki na szydełku i drutach oraz włóczkowe wyklejanki, wykonywanie "Serca dla dziadka i babci" z masy solnej, tworzenie maskotek z włóczkowych pomponów, oraz obrazu techniką kolorowej soli lub cekinowej mozaiki, wykonywanie pudełka z wieczkiem techniką origami oraz jego zdobienie techniką quillingu, tworzenie rękawiczkowych cudaczków, oraz kukiełek z drewnianych patyczków i dodatków.

W ramach zajęć świetlicowych zorganizowano m.in.: tworzenie gier planszowych, „zagadki Sówki dla mądrej główki”, kalambury, muzyczne zabawy integracyjne i z chustą animacyjną, łamigłówki, rebusy i krzyżówki oraz zabawy z kolorami - „wirujący bączek”. Chętni mogli zagrać w stare lub nowe gry planszowe, edukacyjne i ruchowe, cymbergaja, „piłkarzyki” świetlicowe, bilard lub darta.

Dzieci i młodzież uczestniczyli również w zawodach sportowych, takich jak: Dwubój Królewski – tenis stołowy i szachy dnia 19 stycznia, Feryjny Turniej Szachowy w poniedziałek 22 stycznia. Najlepsi otrzymali dyplomy, kubeczki ogródkowe oraz nagrody książkowe.

Klasyfikacja w Dwuboju:

Kategoria: dziewczęta
1. Natalia Szczygieł - I m
2. Weronika Duszka- II m
Kategoria: młodzież (PG - ZS )
1. Bartosz Ptaszek - I m
2. Kamil Tylus- II m
3. Mikołaj Maciejewski - III m
Kategoria: PSP
1. Jakub Wieczorek - I m
2. Michał Golec - II m
3. Maciej Krawczyk - III m

Klasyfikacja Feryjnego Turnieju Szachowego:

Kategoria PSP IV-VI:
1. Mateusz Rybkowski - I miejsce
2. Wiktor Bachanek- II miejsce
3. Mateusz Jasek - III miejsce

Kategoria PSP I-III:
1. Antoni Pierzchała - I miejsce
2. Kacper Zawodnik - II miejsce
3. Maciej Krawczyk - III miejsce

W ramach oferty feryjnej zorganizowano również 6 wycieczek autokarowych. Wybór warsztatów w formie wyjazdowej uwarunkowany był przede wszystkim zmianami organizacyjnymi związanymi z utworzeniem w „Ogrodzie Jordanowskim” zamiejscowego oddziału przedszkolnego. Taki sposób spędzania ferii spotkał się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. W każdej z wycieczek uczestniczyło ok. 40 dzieci.

16 stycznia odbyła się wycieczka do Teatru Muzycznego w Lublinie na rozśpiewany i roztańczony spektakl pt. "Kot w butach" na podstawie bajki Jana Brzechwy. Milusińscy świetnie bawiąc się na samym przedstawieniu, mięli okazję zapoznania się z etykietą panującą w teatrze. Zachowanie uczestników było wzorcowe, świadczyło o tym, iż doskonale wiedzą jak należy zachowywać się w takich miejscach jak teatr.

17 stycznia odwiedzono Centrum wspinaczkowe "Grota" w Radomiu. Żądni mocnych wrażeń, gibcy młodzi wycieczkowicze po instruktarzu oraz obowiązkowej rozgrzewce połączonej z rozciąganiem, mięli możliwość zmierzenia się nawet z 17 metrową ścianką. Wspiąć na najwyższy punk i zadzwonić dzwonkiem udało się ponad 10 osobom. O zachowanie bezpieczeństwa dbało po dwóch asekurantów na każdego wspinającego. Oprócz zastrzyku czystej adrenaliny odbywały się również zabawy w tzw. bulderowni wyłożonej materacami, liną do wspinaczki i bujania oraz ze ściankami do nauki wspinaczki. W pomieszczeniu tym animator prowadził zabawy tj. "Szymon mówi".

Tego samego dnia odwiedzono "Bezpieczny dom" radomskiej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Bezpieczny dom to przyjaźnie dla dzieci urządzone pomieszczenie przygotowane specjalnie z myślą o prezentacji informacji o zagrożeniach pożarowych oraz przeprowadzania pokazów określonych zjawisk. Panowie strażacy demonstrowali działanie czujników dymu, na żywym przykładzie sposób rozprzestrzeniania się dymu, nagrzewanie się drzwi pod wpływem ognia, a także opowiadali o zapobieganiu pożaru w różnych sytuacjach. Wyjaśniali, na które elementy sprzętów domowych należy zwracać uwagę, jak i czym oraz co gasić, jak działa telefon alarmowy, jak opisywać i przeprowadzać rozmowę telefoniczną w razie wypadku. Dzieci chętnie zadawały pytania, na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi. Wraz z wiedzą teoretyczną szła w parze wiedza praktyczna: dzieci miały możliwość wykazania się podczas symulowanej rozmowy telefonicznej znajomością nabytych informacji. Następnie z Bezpiecznego domu wycieczkowicze udali się do strażackiego garażu poprzez Centrum Powiadamiania Ratunkowego (znajdującego się w tym samym budynku), w bezwzględnej ciszy, ponieważ w tym samym czasie przyjmowano zgłoszenia. Już w samym garażu strażak opowiadał o zastosowaniu sprzętu, ubioru, procedurach, jakie w tym pomieszczeniu obowiązują.

18 stycznia odbyła się wycieczka do Bałtowa. Na początku udaliśmy się do Lodowej Krainy Królowej Śniegu, gdzie powitał nas przewodnik, który zapoznał dzieci z historią Kaja i Gerdy. Nasi podopieczni uczestniczyli w pokazie iluzjonisty, a następnie udali się na spotkanie z Królową Śniegu, która za pomocą specjalnej różdżki sprawdzała, czy dzieci mają gorące lub zimne serca. W dalszej części odbyły się warsztaty plastyczne ze Śnieżynką, podczas których malowano gipsowe odlewy aniołów. Po obiedzie, który miał miejsce w restauracji, dzieci udały się na spotkanie ze św. Mikołajem. Nie zabrakło pytań dotyczących jego pracy oraz wspólnych pamiątkowych zdjęć. Ostatnim punktem wycieczki był spacer ścieżką edukacyjną JuraPaku pod hasłem: „Ziemia – śnieżka –śladami zlodowaceń”.
23 i 24 stycznia ponownie odwiedzono radomskie centrum wspinaczkowe "Grota", tym razem oczywiście w zmienionym składzie. Oprócz porcji ruchu, wycieczkowicze otrzymali porcję słodyczy, gdyż jednym z punktów wycieczki była Manufaktura Słodyczy "Sama słodycz" w Radomiu. Na początku wyjaśniono dzieciom znaczenie słowa „manufaktura”, podkreślając charakter produkcji opartej na pracy ręcznej. Następnie podopieczni mieli za zadanie rozpoznać aromat danego składnika. W dalszej kolejności odbyła się prezentacja ręcznego wytwarzania słodyczy: cukierków i lizaków w różnorodnych smakach, kolorach i kształtach. Pracownicy manufaktury omawiali dokładnie kolejno wykonywane czynności, a potem częstowali dzieci gorącymi jeszcze karmelkami. Każdy uczestnik wycieczki wykonał i estetycznie zapakował własnego lizaka z samodzielnie wybranych smaków. Na zakończenie odbył się quiz wiedzy ze słodkimi nagrodami, podczas którego dzieci mogły wykazać się wiedzą zdobytą w manufakturze słodyczy.

Ostatnia wycieczka - dnia 25 stycznia - stała pod znakiem kultury. Ponownie odwiedziliśmy Teatr Muzyczny w Lublinie. Przedstawieniem, które zachwyciło zgromadzonych była "Ania z Zielonego Wzgórza" na podstawie powieści Lucy Maud Montgomery, z komponującą przygody głównych bohaterów wspaniałą żywą muzyką orkiestry. Prawdziwą niespodzianką dla najstarszych uczestników były miejsca usytuowane na balkonach. W przerwie podopieczni zwiedzali teatralne kuluary i loże, a po zakończonym spektaklu, w nagrodę za wyjątkowe zachowanie, mięli okazję posłuchać ciekawostek związanych z przygotowaniem przedstawienia.

Podczas zajęć w „Ogrodzie Jordanowskim” oraz wycieczek panowała ciepła i radosna atmosfera. Było bezpiecznie. Na pochwałę zasługuje zaangażowanie oraz wzorowe zachowanie naszych podopiecznych podczas wszystkich proponowanych form spędzania czasu wolnego.

Obszerniejsza galeria dostępna jest na facebooku.