Jordanki 2019

2019.07.20Jordanki_GD-004420 lipca 2019 r. w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski” w Kozienicach zorganizowano festyn sportowo-rekreacyjny „Jordanki” z okazji 177 rocznicy urodzin doktora Henryka Jordana, założyciela miejskich placów zabaw.
Przybyłych powitała pani Małgorzata Cieślak, nauczyciel OPP „OJ”, informując o tegorocznych konkurencjach zręcznościowych, takich jak: przekładanie piłeczki w rękawicach bokserskich, tor przeszkód, hokej z piłką plażową na trawie, bieg w płetwach, celowanie do puszek piłeczką do tenisa stołowego, przejście po linie i strzał lotką badmintona do bramki. Każda z nietypowych konkurencji odbywała się na specjalnie wyodrębnionym stanowisku. Za zaliczenie poszczególnych konkurencji dzieci otrzymywały żeton – „jordankę” od instruktora nadzorującego przebieg danej zabawy sportowej. Po zdobyciu 7 żetonów można było je wymienić na jeden z wybranych pamiątkowych znaczków - butonów.

W międzyczasie chętni mogli zrobić sobie wesołe zdjęcie, korzystając ze śmiesznych rekwizytów w kolorowej foto-budce.

Ponieważ wakacje to niezwykły czas – piękna pogoda i niezapomniane przygody, lecz także liczne niebezpieczeństwa, które czyhają podczas spędzania wolnego czasu i zabawy na świeżym powietrzu, festyn stał się okazją do promocji zaproponowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego we współpracy firmą Ewerro, akcji społecznej „Malowane wakacje„, której celem jest edukacja najmłodszych w obszarze bezpieczeństwa, zarówno w domu, w ruchu drogowym, podczas spacerów czy w trakcie zabawy.
W ramach powyższej akcji, podczas integracyjnego tańca wszystkie dzieci zostały zaproszone do zabawy i wspólnym tańcem przygotowały się do powitania tajemniczej, kolorowej lokomotywy, która przyjechała na stację „Ogród Jordanowski”. Wzięły udział w interaktywnym przedstawieniu inspirowanym wierszem Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”. Chętnie wcieliły się w role wagonów, w których znajdowało się wiele przestróg związanych z bezpieczeństwem podczas wakacji, np.: „Bądź ostrożny na drodze.”, „Unikaj ostrego słońca.”, „Słuchaj ratownika.” Gdy wszystkie wagony zostały doczepione, lokomotywa ruszyła alejkami „Ogrodu Jordanowskiego” w rytm wesołych piosenek. Po wesołej podróży lokomotywa wraz z bezpiecznymi wagonikami szczęśliwie powróciła na ogródkową stację a dzieci w nagrodę za wspaniałą zabawę otrzymały z rąk pani dyrektor, Urszuli Strzelczyk, specjalne upominki - kolorowanki związanye z zasadami bezpieczeństwa, które każdy powinien znać i stosować. Gmina Kozienice otrzymała 50 kolorowanek „Bezpieczny przedszkolak” i 50 kolorowanek „Inspiracje na wakacje” w ramach zgłoszonej do realizacji przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski” ciekawej inicjatywy związanej z bezpieczeństwem najmłodszych.
Przedstawienie „Pociąg do bezpieczeństwa” zakończono pamiątkowym zdjęciem wszystkich aktorów, w tym dzieci.

Chwilę później, nieoczekiwanie w Kozienicach rozpętała się burza. Uniemożliwiła ona dalsza zabawę na świeżym powietrzu, której zagorzałym propagatorem był doktor Henryk Jordan. Nasz festyn rekreacyjno-sportowy trzeba było zakończyć. Natomiast zaplanowane pozostałe atrakcje, takie jak: quiz wiedzy o doktorze H. Jordanie, poszukiwanie jego skarbu, czy bicie jordanowskich rekordów zostało zastąpione przez chowanie elementów scenografii w rekordowo szybkim tempie.

Wydarzenie relacjonowała lokalna telewizja Kronika Kozienicka, relację fotograficzną zapewnił pan Grzegorz Dróżdż z „Ogrodu Jordanowskiego”.

Obszerniejsza galeria dostępna jest na "ogródkowym" fanpage'u.